środa, 20 sierpnia 2014

Notka o zespole Evanescence

Witam, dziś mam dla was notkę o moim ukochanym zespole- Evanescence.

 Amerykański zespół Evanescence zaczął kształtować się w Little Rock już na początku lat 90. Założyciele - wokalistka Amy Lee oraz gitarzysta i autor tekstów Ben Moody - znają się jeszcze z wczesnego dzieciństwa. Wspólnie pracować zaczęli w liceum, od czasu gdy Ben usłyszał Amy grającą na fortepianie i śpiewającą "I'd Do Antyhing For Love" Meat Loaf.
Duet nie za bardzo odnajdywał się w popularnych wówczas nurtach muzycznych, Amy i Ben rozpoczęli więc własne eksperymenty i poszukiwania. Obecnie sami siebie określają jako zespół rockowy, ale jak mówi Amy jest to rock dramatyczny, epicki.
 Zainspirowani twórczością takich artystów jak Bjork, Danny Elfman czy Tori Amos młodzi muzycy zaczęli wydawać pierwsze EP-ki z własnym materiałem. Mimo tego, że nie grali jeszcze na żywo, Evanescence zaczęli zdobywać sobie coraz większy rozgłos. Szczególną popularność zyskał ponad 7-minutowy utwór "Understanding" utrzymany w stylu goth-rock, który upodobały sobie stacje radiowe.
 Niebawem Amy i Ben rozpoczęli pracę nad pierwszym oficjalnym albumem. Krążek "Fallen" ukazał się na wiosnę 2003 roku. Materiał powstał w Los Angeles pod okiem producenta Dave Fortmana. Prezentowane kompozycje w niezwykły sposób łączą w sobie piękno i ciężką muzykę. W warstwie tekstowej Evanescence odkrywają mroczne, introspekcyjne tematy miłości, desperacji i rozpaczy. Pierwszy singiel z tej płyty, utwór "Bring Me To Life" z gościnnym udziałem Paula McCoya z formacji 12 Stones, znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Daredevil".
 Niestety jeszcze w tym samym roku, w trakcie trasy koncertowej po Europie promującej płytę, Ben Moody niespodziewanie opuścił zespół. Jego miejsce zajął gitarzysta Terry Balsamo. On też uczestniczył w nagrywaniu kolejnej płyty Evanescence, zatytułowanej "The Open Door".
 Mimo ogromnych oczekiwań związanych z tym albumem, Amy Lee nie spieszyła się z jego nagrywaniem. Dlatego aż trzy lata minęły od czasu wydania "Fallen" do momentu ukazania się "The Open Door". Płytę pilotował singiel "Call Me When You're Sober", który opowiadał o rozstaniu wokalistki z Shaunem Morganem z Seether.

Obecny skład zespołu:
 • Amy Lee – wokal, instrumenty klawiszowe (od 1995)
 • Terry Balsamo– gitara prowadząca (od 2003)
 • Troy McLawhorn – gitara rytmiczna (2007, od 2011)
 • Tim McCord– gitara basowa (od 2006)
 • Will Hunt – perkusja (2007, 2009, od 2010)
Ciekawostki:
1. Ich debiutancki album "Fallen" uzyskał status sześciokrotnej platyny. 
2. Przed Evanescence, zespół przez krótki czas nosił nazwy "Striken" i "Childish Intentions"
3.  Nazwa zespołu w języku angielskim oznacza efemeryczność – przelotność, zanikanie.
4. W maju 2007 roku z zespołu został wyrzucony John LeCompt, a razem z nim szeregi Evanescence opuścił Rocky Gray. Zastąpili ich Troy McLawhorn i Will Hunt z Dark New Day. 

Wydali następujące albumy:
- 2003 r. - "Fallen";
- 2006 r. - "The Open Door"; 
- 2011 r. - "Evanescence". Za co lubię ten zespół?
Otóż, po prostu za wszystko. Ich brzmienie jest świetne, przyprawia mnie o dreszcze, Amy Lee ma genialny głos, jest piekna i ubiera się niesamowicie. Wszyscy członkowie na scenie dają z siebie wszystko. teksty są niezwykle głębokie i piękne. Opowiadają o desperacji, miłości, gniewie i samotności. Zespół wyróżnia się oryginalnym połączeniem stylu gothic i ciężkich brzmień. Jest po prostu niesamowity, można się przy nim wyładować jak i popłakać. Jest to mój ulubiony zespół.
Ulubiona piosenka: nie wiem, wszystkie są piękne. Bardzo lubię My Immortal i Brin me to Life. Łączą w sobie delikatność fortepianu i silę gitary i perkusji.


To tyle jeśli chodzi o ten zespół. Poniżej kilka zdjęć: 


1 komentarz:

 1. Lubię ten zespół :) Najbardziej lubię ich piosenki: Bring me to life i My Immortal.
  Pozdrawiam
  http://swiat-tristisa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń