sobota, 4 października 2014

Jak szybko czytać lektury

Cześć, ostatnio dużo oglądałam na temat szybkiego i efektywnego czytania i przyswajania wiedzy. Opracowałam technikę na czytanie lektur, która moim zdaniem jest świetna. No to zaczynamy

Potrzebne nam będą:

1.Oczywiście książka, w moim przypadku posłużyłam się "Panem Tadeuszem", ważne by było to wydanie bez dopisków, ale ze streszczeniem szczegółowym.

2. Notes, lub zeszyt, może być do polskiego

3. kolorowe karteczki, na których można pisać

4. Laptop lub komputer

Krok pierwszy: znajdź ciche miejsce, gdzie możesz wygodnie usiąść i najlepiej ze stolikiem lub biurkiem, na którym są tylko te rzeczy, których masz użyć. Możesz też wziąć szklankę wody. Pamiętaj, by wyłączyć telefon i odizolować się od bodźców zewnętrznych. Komputer nie służy do facebooka!

Krok drugi: Przewertuj lekturę. Wiem, że to może się wydawać bezcelowe, ale takie przewracanie kartek uruchamia pamięć fotograficzną oraz przyzwyczaja oczy do czcionki. Zwróć uwagę na wstęp, nie licz stron! Przeczytaj przypisy, genezę, biografię autora i streszczenie. Teraz już masz ogólny zarys fabuły oraz wyjaśnione słownictwo.

Krok trzeci: Odłóż lekturę. Nie myśl sobie, że już skończyłeś, o nie! Zrób sobie przerwę, podobno żonglowanie piłeczkami jest do tego dobre. Ważne, zebyś się poruszał i oderwał wzrok od tekstu.

Krok czwarty: Odpal komputer i znajdź najważniejsze cytaty, spróbuj je wyjaśnić. Wypisz w punktach cytaty i wyjaśnienia, następnie ponumeruj karteczki i poprzyklejaj przy wyznaczonych cytatach. Jeśli masz opracowanie z Grega to możesz to pominąć, aczkolwiek jest to zalecane. Komputera możesz też użyć do przeczytania streszczenia, nie polecam czytać na nim książki.

Krok piąty: Przeczytaj lekturę. Ważne, żebyś używał wskaźnika w postaci patyczka, długopisu, ołówka lub palca. To bardzo ułatwia. Zainwestuj też w zakładkę. Pamiętaj, żeby robić co jakiś czas pięciominutowe przerwy.

Możesz rozłożyć lekturę na pare dni a nawet tygodni.

To by było na tyle. Po przeczytaniu możesz jeszcze raz przeczytać streszczenie (szczegółowe). Życzę powodzenia i miłej lektury! :)


1 komentarz:

  1. Na pewno twoje porady komuś pomogą :) Ja często mam tak, że czyta książkę, ale nie wiem o czym czytam xD

    OdpowiedzUsuń