poniedziałek, 29 grudnia 2014

Recenzja filmu "Służące"
 Lata 60. XX wieku, to czas segregacji rasowej, gdzie dominował biały separatyzm polegający na oddzieleniu życia białych i kolorowych. Powstawały osobne szkoły, szpitale i inne instytucje.  Jest to wyraźnie zaakcentowane w filmie.Toalety czy taksówki tylko dla białych ludzi to podkreślenie silnej separacji ras. Paradoksalnie w domach białych ludzi pracowały czarne sprzątaczki, nianie, kucharki i gospodynie. Choć dorośli byli bezuczuciowi dla  pomocy domowej, to białe dzieci miały częstszy kontakt z czarnoskórymi nianiami i silniejsze więzi niż ze swoimi rodzicami. Oczywiście były potem zrywały te więzi pod wpływem rodziców, jednakże niektóre nawet w dorosłym życiu nie pozbywały się tych uczuć. Jedną z takich postaci jest filmowa Eugenia "Skeeter" Phelan początkująca dziennikarka, która żywi silne uczucia do będącej niegdyś jej nianią czarnoskórej staruszki. Eugenia z pomocą dwóch służących spisuje liczne historie czarnoskórych kobiet, które pod uśmiechem i wyciągniętymi do pomocy rękami skrywają nienawiść do swoich bezlitosnych pracodawców. Nienawiść do której mają powody.
Film nie zawiera nagłych zwrotów akcji, jednakże nie jest to potrzebne, bo zachwycająca  i pochłaniająca bez reszty jest gra aktorska. Opowiedziana jest historia kobiet. I jest to pole do popisu aktorek. Nagrodzone Oskarami Viola Davis i Octavia Spencer  oraz wiele innych nadają charakteru temu filmowi.
Oprócz tego film jest przyjemny w oglądaniu, z akcentami  humorystycznymi, pomimo głębokiego tematu jaki porusza. I to jest właśnie w nim najbardziej ujmujące. Wywołuje śmiech, wzruszenie, ciekawość a przede wszystkim refleksję. Tate Taylor doskonale zaprezentował to zagadnienie. Film nie przytłacza jednocześnie wywołując uczucia. Zaprzyjaźniamy się z bohaterami i nie chcemy oderwać się od ekranu.
Jest to produkcja zdecydowanie godna polecenia :)

 

2 komentarze:

 1. Bardzo podobał mi się ten film. Zrobiony w bardzo zabawny sposób, pomimo że porusza ważne problemy.
  Dodaję do obserwowanych. ;)
  songnevergrewold.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, miło mi :) zajrzę do ciebie :)

   Usuń